Вшануванння відомого буковинця

27 лютого цього року буковинською громадськістю широко відзначалася 110-та річниця від Дня народження художника, орнаменталіста, Заслуженого майстра народної творчості УРСР з 1965 р. Гараса Георгія Олексійовича. З нагоди цієї події у рідному місті мистця було проведено ряд масових заходів: панахида на могилі хдожника, урочистості у музеї Г.О.Гараса та святковий концерт з нагоди цього свята  у медичному коледжі м. Вашківці.

Майстер народився27 лютого 1901 року у мальовничому передгірському містечку Вашківці Вижницького району Чернівецької області. З ранньої юності він захопився місцевою орнаментикою і почав сторювати власні малюнки орнаментів. Після закінчення гімназії у рідному місті талановитий хлопець у 1920-х рр. навчається у приватній малярській школі під керівництвом художника Крутохвилі. У цей час поряд із орнаментами майстер створює портрети та натюрморти.
        
У післявоєнний час Георгій Гарас продовжує улюблену справу. За зразками його візерунків створюються різноманітні вишиті вироби та килими не тільки на Україні, а й за її межами. Твори автора друкуються у багатьох радянських журналах — «Україна», «Радянська жінка», «Народна творчість та етнографія», «Мистецтво», «Огонек» та ін. У 1966 р. відбулася перша персональна виставка митця. За майже 40 років творчості Георгій Олексійович створив близько трьох тисяч нових зразків буковинського орнаменту на основі народних взірців.
        
Основою творів Г. Гараса є різноманітні геометричні елементи та яскрава, характерна для гірських районів нашого краю, колірна гама, у якій тісно переплелися чорний, червоний, жовтий, золотисто-оранжевий та зелений кольори. Особливої ажурності та легкості малюнкам надають просвіти білого тла.
        
Майстер створив також цілу галерею ишитих портретів визначних літературних діячів України, серед яких: Тарас Шевченко, Іван Франко, Ольга Кобилянська, Юрій Федькович та ін..
        
31 січня 1972 року відомий буковинський художник-орнаменталіст помер. А у 1995 році йому посмертно було вручено обласну літературно-мистецьку премію імені С. Воробкевича.
        
У 2008 році на честь митця започатковано щорічну обласну премію ім. Георія Гараса, якою відзначаються буковинські митці, що зробили вагомий внесок у збереження, відродження та розвиток народного мистецтва Буковини.

3 коментарі

Остап Ножак
Орнаменти Гараса — це щось!!! Дякую, Оля, за цікаве повідомлення.
Тодар Лахвіч
і як добре, що про це пам'ятають, цінують, люблять…
Галина Дичковська
Українська геометрична вишивка (орнаменталістика) має стратегічно фрактальний характер (http://uk.wikipedia.org/wiki/Фрактал), особливо чітко це простежується по аналогії до Сніжинки Коха.

Що черговий раз нагадує, що вона в основі своїй — відображення світу і мала не декоративно-прикладне, а насамперед сакрально-творче значення. Суть якого — діалог із Світом, творення світу.
Тільки зареєстровані та авторизовані користувачі можуть залишати коментарі.
або Зареєструватися. Увійти за допомогою профілю: Facebook або Вконтакте